Naturalne farby do włosów bez chemii i szkodliwych związków
Nacisk na ekologiczny i jak najbardziej zgodny naturą sposób życia dotyka coraz więcej obszarów, konsekwentnie nie omijając także branży fryzjerskiej. Rynek kosmetyczny pełen jest toksycznych farb do włosów, które obecnie ustępują miejsca młodszym, naturalnym koleżankom. W tym artykule przedstawimy farby do włosów skomponowane na bazie ziół i innych bezpiecznych dla organizmu składników.
Spis treści
Farby naturalne, czyli jakie?
Skład powszechnie dostępnych farb pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście nie należy podważać ich skuteczności, natomiast co najmniej neutralny wpływ na zdrowie już owszem. W przeciwieństwie do syntetycznych środków barwiących włosy farby naturalne bazują na ziołach, zwłaszcza na hennie, sennie i indygo. Nie przez przypadek wzbudzają zaufanie konsumentów – może warto wziąć je pod uwagę przed kolejnym zabiegiem fryzjerskim?
Roślinne składniki aktywne farb
Oprócz wymienionych powyżej składników, których działką jest nadawanie koloru włosom, w farbach naturalnych znaleźć można:
- białą brzozę
- oczara wirginijskiego
- rozmaryn
- orzecha włoskiego (łupina)
- aloes
- jeżówkę wąskolistną
Pełnią one funkcję czynników, które pobudzają barwniki do działania, a ponadto utrzymują kolor na włosach i pielęgnują ich strukturę.
Tego nie szukaj w farbach naturalnych
Jak na farbę zawierającą jedynie składniki pochodzenia naturalnego przystało, próżno szukać w nich szkodliwych substancji, takich jak amoniak, nikiel, parabeny czy rezorcynę. Za niższą cenę dostępnych na rynku farb, zawierających toksyny opłatą jest… zdrowie. Warto rozważyć alternatywę, choćby z szacunku do dobroci, które oferuje Matka Natura.
Kolorowa siła barwników
Warto jednak posiąść choćby cząstkową wiedzę na temat cech roślin, które grają najistotniejszą rolę w procesie farbowania – na temat barwników. Niektóre najlepiej działają w postaci jednorodnej, a w niektórych przypadkach dopiero ich połączenie pozwala na trzymanie upragnionej barwy.
- Lawsonia inermis, czyli liście henny sprawiają, że włosy rozognią się przepiękną rudością (niesie ona bowiem ze sobą barwnik czerwony lub pomarańczowy).
- Cassia auriculata, czyli senna uważana jest za bezbarwną, jednak w rzeczywistości odpowiada za nadanie włosom złocistego blasku i słonecznych refleksów.
- Indigofera tinctoria (indygo) to barwnik czarny, jednakże jego zmieszanie z wyżej wymienionymi pozwala na uzyskanie rozmaitą ilość odcieni brązu.
Jak działają farby naturalne?
Zadanie cząsteczek barwników zawartych w naturalnych farbach to wbudować się w strukturę włosa… i tym samym całkiem realnie powiększyć jego objętość (pogrubić włosa).
Taki zabieg nie tylko sprawia, iż farba utrzymuje się na włosach dłużej, ale przede wszystkim stają się one mocniejsze. Niejednokrotnie zdarza się, iż kobiety stosują hennę czy sennę nie po to, by zmienić kolor, a raczej w celu poprawienia kondycji owłosienia skóry głowy.
Farby naturalne – kilka kosmetyków w jednym
Farba, szampon, maska, odżywka, lakiery, pianki i… wiele innych kosmetyków do włosów. Zajmują one ogromne obszary półek. Ot co – farbowanie to przecież proces złożony, który niszczy włosy i konieczne jest wsparcie kilkunastu innych preparatów. Na szczęście nie w przypadku farb naturalnych. Warto docenić je głównie za fakt, że zarówno barwniki, jak i składniki aktywne nadają kolor, ale także pielęgnują fryzurę.
Działania niepożądane
Nawet jeśli wybierasz nieszkodliwe farby do włosów, należy korzystać z nich ostrożnie. Nieodpowiednie użycie produktu może skutkować nierównomiernym kryciem lub niepożądanym kolorem włosów. Sposób przygotowania zależy od rodzaju farby. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na każdym opakowaniu, lecz warto wcześniej zapoznać się z procesem farbowania, aby dokonać najlepszego wyboru produktu.
Jaką konsystencje przyjmują farby?
Najczęściej naturalna farba wieloskładnikowa ma pierwotnie postać proszku, który po rozrobieniu z wodą (rzecz jasna w proporcji zaproponowanej przez producenta produktu) przyjmuje postać żelu, tudzież gęstej pasty. Zanim jednak dzielone na pasma włosy otrzymają zastrzyk koloru, należy odpowiednio przygotować skórę głowy – jak łatwo zauważyć farbowanie naturalnymi produktami nie różni się wiele od tradycyjnej metody.
Jak przygotować włosy do farbowania
Jeżeli do czynienia mamy z farbą w postaci żelu, należy zaaplikować ją na umyte, lecz jeszcze lekko mokre włosy. I tutaj sprawa jet dosyć prosta – w przeciwieństwie do naturalnej henny. Jej nałożenie poprzedzić powinno dokładne oczyszczenie z osadów mineralnych spowodowanych twardą wodą, a wspomoże ten proces skorzystanie z maseczki chelatującej (sporządzić ja można kwasku cytrynowego zmieszanego z wolną od silikonu i protein maseczką, która nie obciąż włosów). Taki zabieg wzmocni i uatrakcyjni kolor.
Komu dedykowane są farby naturalne
Najdoskonalszą cechą farb naturalnych jest ta, iż w przeciwieństwie do farb zawierających parabeny oraz inne szkodliwe substancje, opisywane produkty nadają się do użytku dla każdego. Ich obojętne dla skóry głowy pH sprawia, że są to farby dedykowane także alergikom czy osobom o skórze wrażliwej. Zgodne z instrukcją stosowanie nie wywołuje reakcji niepożądanych (aczkolwiek zawsze przed użyciem należy wykonać test dermatologiczny).
Gdzie kupować naturalne farby do włosów?
W kosmetyki do koloryzacji z dobrym i nieszkodliwym składem najlepiej jest zaopatrzać się w sprawdzonych sklepach z kontrolowanym asortymentem. Tutaj w szczególności polecany jest Sklep Życia – https://www.sklepzycia.pl/naturalne-farby-do-wlosow – który oferuje produkty renomowanych i znanych producentów, nie zawyżając przy tym cen.