Jak przyspieszyć wzrost włosów?

Osoby, które dotyka nadmierne wypadanie włosów lub zmagają się łysienie na tle hormonalnym mogą zwalczać swój problem na kilka sposobów.

Po pierwsze należy zahamować utratę włosów, eliminując przyczynę problemu i wzmocnić cebulki włosów. Ten drugi aspekt leczenia wiąże się także z przyspieszeniem wzrostu nowych włosów, dzięki czemu nowe, krótkie włoski w ciągu kilku miesięcy uzupełnią braki we fryzurze, zagęszczą ją i sprawią, że całość włosów będzie prezentować się dużo lepiej.

Doskonale odżywiona skóra głowy odwdzięczy się, zwiększając produkcję keratyny i pozwoli pozbyć się wstydliwego problemu. Zatem jak przyspieszyć wzrost włosów?

Co przyspiesza wzrost włosów?

Przyspieszony wzrost włosów możemy osiągnąć zarówno stosując naturalne, domowe sposoby, jak i specjalnie przeznaczone do tego kosmetyki do skóry głowy i włosów. Połączenie kilku ulubionych metod pozwoli uzyskać optymalne efekty, a niektóre wskazówki mogą być bardzo przyjemne – szybko wejdą w nawyk, dzięki czemu nie zapomnimy o kuracji, zajmując się innymi sprawami. 

Zanim rozpoczniemy pielęgnację skóry głowy, warto wiedzieć, że za wzrost włosów odpowiadają podziały komórkowe w macierzy włosa, zawierającej się w mieszku włosowym. Działanie naturalnych sposobów , kosmetyków i suplementów na porost włosów może polegać na aktywizacji mieszków, które dotąd były nieczynne.

Przyspieszenie wzrostu włosów, które już mamy na głowie jest możliwe w przypadku włosa, który znajduje się w fazie anagenu – życie włosa jest bowiem cyklem podzielonym na fazy, z których późniejsze (katagen, telogen i egzogen) obejmują zatrzymanie wzrostu i obumieranie włosa. Na szczęście w fazie wzrostowej znajduje się zazwyczaj ok. 80% wszystkich włosów na naszej głowie.

Zdrowa dieta i masaż skóry głowy

Jeśli szukamy sposobów na wzmocnienie cebulek włosowych bez nakładania jakichkolwiek produktów, czy kosmetyków na włosy i skórę głowy, przede wszystkim należy wykonywać częsty masaż głowy. Okrężne i opukujące ruchy rąk lub szczotki pobudzają krążenie krwi w skórze, dzięki czemu zwiększa się ilość składników odżywczych, które trafiają do mieszka włosowego.

Składniki mineralne potrzebne włosom pozyskujemy z pożywienia, dlatego ważne jest stosowanie zbilansowanej diety. Dieta dla włosów powinna być bogata w witaminy z grupy B oraz witaminę A i witaminę C. Nie należy tutaj zapominać o minerałach takich jak selen, cynk i żelazo. Chociaż masaż skóry głowy można wykonywać na sucho, warto połączyć tę metodę ze stosowaniem wcierek dla skóry głowy i olejów na włosy.

Pamiętaj o tym, że bardzo ważna jest pielęgnacja włosów i skóry głowy, dlatego nie dopuszczaj do zbytniego wysuszenia skóry głowy. Nie pozwól też by Twoje włosy były zbyt długo i często przetłuszczone.

Jeśli po zmianie fryzury lub niektórych zabiegach kosmetycznych (takich jak prostowanie włosów) zauważyłaś problem wypadania włosów, nadmierne natłuszczenie lub wysuszenie skóry głowy, to zalecamy abyś na jakiś czas spróbowała z nich zrezygnować aby sprawdzić, czy nie są one przyczyną nadmiernego wypadania włosów.

Dobrodziejstwa natury – oleje, płukanki i domowe maski

Jak przyspieszyć wzrost włosów naturalnymi sposobami? Drogocenne składniki, które można dostarczać skórze głowy zewnętrznie, znajdziemy przede wszystkim w ziołach – można z nich tworzyć płukanki, wcierki i maseczki. Domowa pielęgnacja bywa zaskakująco skuteczna, a najbardziej korzystnymi dla skóry głowy roślinami są: czarna rzepa, gorczyca, kozieradka i pokrzywa. Każda z nich działa nieco inaczej i daje inne możliwości stosowania.

  • Czarna rzepa jest przede wszystkim źródłem witamin z grupy B i witaminy C, stosowanym najczęściej w postaci wcierki, czyli wyciśniętego soku wcieranego regularnie w skórę głowy.
  • Gorczyca rozgrzewa i poprawia krążenie, a z jej dobrodziejstw można skorzystać, robiąc na przykład domową maseczkę z musztardy, wody, oliwy z oliwek i żółtka.
  • Kozieradka wykazuje działanie przeciwzapalne i regeneracyjne, choć wytworzona z niej wcierka ma potencjalnie nieprzyjemny, rosołowy zapach.
  • Pokrzywa najczęściej sprawdza się w roli płukanki – wywar z tej rośliny jest źródłem cennych mikroelementów i krzemionki, wzmacniającej cebulki włosowe.
  • Olejowanie skóry głowy. Tutaj sprawdzą się olej rycynowy, olej kokosowy, olej czosnkowy czosnkowego czy olej musztardowy. Olejowanie włosów to wspaniały sposób na dostarczenie skórze cennych składników mineralnych, odżywienie cebulek włosów i przyspieszenie ich porostu. Oleje należy nakładać na skórę głowy około godziny przed myciem, aby zdążyły się wchłonąć i zadziałać.

Kosmetyki i suplementy przyspieszające wzrost włosów

Poza wymienionymi produktami ziołowymi, przyspieszyć wzrost włosów można korzystając z gotowych kosmetyków lub suplementów diety. Aby przyspieszyć porost włosów używaj kosmetyków mieszanki wymienionych wcześniej preparatów naturalnych i zawierających niekiedy egzotyczne składniki.

Żeby przyspieszyć porost włosów polecane są na przykład olejki indyjskie z dodatkiem ziołowych ekstraktów, a także wcierki będące mieszaniną wielu naturalnych wyciągów i innych substancji, na przykład nawilżającej gliceryny.

W sklepach z naturalnymi kosmetykami dostępne są również maseczki do skóry głowy o ciekawych właściwościach, na przykład rozgrzewające lub dodatkowo zmniejszające łojotok.

Podobne wpisy