Jak dbać o włosy zimą oraz sposoby na wypadanie włosów
Zimą włosy są szczególnie narażone na negatywny wpływ pogody. Mroźny wiatr, niska temperatura powietrza – to wszystko sprawia, że należy szczególnie troskliwie zająć się włosami o tej porze roku.
Przede wszystkim nigdy nie rezygnuj z czapki zimą. Mróz może uszkodzić cebulki włosów, trzeba je więc chronić! Pamiętaj też, by nie wychodzić na dwór z wilgotnymi włosami. Prócz oczywistych względów – narażanie się na przeziębienie czy chorobę – można wilgotne pasma narazić na zamarzanie a tym samym trwałe ich uszkodzenie.
Spis treści
Zabiegi nawilżające
By zadbać o włosy można się udać do fryzjera lub samodzielnie w domu wykonywać zabiegi. Fryzjer może zaproponować nam zabiegi nawilżające na włosy, szczególnie polecane są Rytuały Kerastase polegające na rytuał pielęgnacji mleczkiem Kerastase, rytuał pielęgnacji maską Kerastase, fusio-dose, 24 karaty i utrzymuje się zwykle do trzech myć. Dostępne są również zabiegi Keratin Oil Wella, które w składzie mają keratynę, olejki z awokado i słonecznika.
Olejowanie włosów w domu
Zabiegi nawilżające można wykonać samemu w domu. Polegają one na m. in. olejowaniu włosów – czyli nakładaniem na włosy mieszanki olejków od końcówek po nasadę włosów i przetrzymaniu olejku w cieple (np. pod ręcznikiem) od godziny nawet do kilku godzin, w zależności od tego, w jakiej kondycji są nasze włosy.
Są dwa typy olejowania włosów:
- Olejowanie włosów na sucho polega na roztarciu oleju w dłoniach (przedtem można olej leciutko podgrzać) i nałożeniu go na suche włosy.
- Olejowanie włosów na mokro polega na nałożeniu oleju na mokre włosy. Należy zużyć około 2-5ml olejku, w zależności od długości włosów.
Do olejowania możesz sięgnąć po olejek arganowy, ostatnio bardzo popularny. Inne olejki, które mają dobroczynny wpływ na włosy:
- olej słonecznikowy,
- oliwa z oliwek,
- olej z pestek winogron,
- olej kokosowy,
- olej sezamowy,
- olej z czarnuszki siewnej,
- olej konopny,
- olej lniany,
- olej rydzowy,
- olejek rycynowy,
- olejek z wiesiołka,
- olejek z ogórecznika,
- olejek kukurydziany,
- olej z pestek dyni,
- olej ze słodkich migdałów,
- olejek makadamia,
- olejek jojoba,
- olejek awokado.
Należy zadbać, by był olej był dobrej jakości.
Prócz cotygodniowego olejowania włosów należy pamiętać o stosowaniu szamponów, które są przeznaczone na tą porę roku. Są to takie szampony, które służą nawilżeniu włosa i nie pozwalające na wysuszenie. Warto dodać odrobiny jedwabiu w płynie na końcówki włosów, które najbardziej są narażone na urazy.
Maska z kurzych jaj na wypadające włosy
Wg badań na wypadające włosy najlepiej sprawdzają się kurze jajka, które pełne są witamin: A, z grupy B, D, E, H. Jest w nich mnóstwo minerałów – fosfor, siarka, magnez, potas, sód, mangan, cynk, miedź, krzem, chlor, jod, fluor, żelazo.
Żółtka świetnie sprawdzają się w kompresach na wypadające włosy. Skórę głowy przed myciem smaruje się żółtkami, przykrywa ręcznikiem i czeka około godzinę, a następnie spłukuje.
Czosnek na wypadanie włosów
Inną metodą na wypadanie włosów jest czosnek. Ze względu na swoje właściwości zawiera lotne związki siarkowe i bakteriobójcze, olejki eteryczne, błonnik, cukry, organiczne związki siarki, takie jak alliina i skordynina A i B. Udowodniono, że jest doskonałym preparatem na porost włosów.
Rozgnieciony czosnek należy nałożyć na skórę głowy, a po 20 minutach zmyć.
Drożdże na nadmierne wypadanie włosów
Kolejnym preparatem, który służy naszym włosom są drożdże. Przy kłopotach z nadmiernym wypadaniem włosów pomaga picie mieszanki drożdżowej oraz stosowanie odżywczych maseczek, które przyspieszają porost włosów. Szczególnie pomocne są drożdże piwowarskie (zwane piwnymi lub browarnianymi). Bogate są w witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), witaminy E, D i H (biotyny), a także proteiny i składniki mineralne oraz mikroelementy – chrom i selen.
Płukanki z pokrzyw na włosy
Nie można też zapomnieć o pokrzywie, która ma nieoceniony wpływ na włosy nie tylko poprzez picie jej w postaci herbatek, ale też jako płukanki i nalewki. Pokrzywa zawiera bowiem prawdziwe bogactwo witamin (m. in. K, C, z grupy B), mikroelementów (wapnia, magnezu, żelaza, krzemu, fosforu, siarki), garbników, kwasów organicznych, flawonoidów.
Liście pokrzywy działają na włosy wzmacniająco i tonizująco, zapobiegają też łupieżowi. Nalewka z pokrzywy pobudza porost włosów. Wciera się ją raz na tydzień, w dzień poprzedzający mycie głowy.
Zdrowa dieta to podstawa dla zadbanych włosów
Dbając o włosy nie tylko zimą, ale i cały rok powinno się pamiętać również o diecie. Problem z wypadaniem włosów nasila się wówczas, gdy w organizmie brakuje witamin A, B, E, cynku i selenu. Dieta powinna być bogata w te składniki mineralne i witaminy.
Źródłem witaminy A, która przyspiesza cykl odnowy komórek, z których zbudowane są włosy, wspomagając ich wzrost. Witamina A wzmaga też produkcję głównego budulca włosów i paznokci – keratyny – oraz chroni je przed niszczącym wpływem toksyn zawartych w powietrzu.
Witaminę B znajdziemy w drożdżach, płatkach owsianych, rybach, roślinach strączkowych i orzechach.
Natomiast selenu warto poszukać w produktach zbożowych (szczególnie w otrębach i produktach pełnoziarnistych) oraz w rybach morskich, a cynk znajdziemy w rybach, warzywach, jajach, ziarnach zbóż oraz w mięsie.
Na nic to się jednak zda, jeśli nie pozbędziemy się toksyn z naszego organizmu, i będziemy spożywać żywność mocno przetworzoną taką jak chipsy, frytki, gotowe danie, fast foody i słodycze. Włosy, jak i cały organizm lubią nieprzetworzone jedzenie, np. produkty z pełnego ziarna. pieczywo pełnoziarniste, grube kasze i makarony razowe. Pamiętać warto o warzywach strączkowych (soja, fasola, soczewica, ciecierzyca). Zawierają one witaminy z grupy B, które m. in. ograniczają przetłuszczanie się włosów.
Szczególnie istotna jest witamina B5 (kwas pantotenowy), która odpowiada za właściwe nawilżenie włosów i paznokci. Właściwości witamin z tej grupy wykorzystuje się także w leczeniu łojotoku oraz stanów zapalnych skóry głowy.
Na rynku istnieje bardzo dużo suplementów diety, które wzbogacają dietę w potrzebne składniki mineralne i witaminy. W aptece jest wiele dostępnych produktów oparte na naturalnych wyciągach ziołowych i roślinnych, zawierających między innymi: skrzyp polny, pokrzywę oraz ekstrakty drożdżowe i niezbędne witaminach wraz z minerałami. Warto sięgać po takie, które łatwo się wchłaniają w naszym organizmie.