Zioła pomocne w walce z łysieniem androgenowym
Choć łysienie androgenowe znane jest jako łysienie typu męskiego, to jednak problem ten dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przyczyna łysienia androgenowego leży w zaburzeniach hormonalnych. Hormon testosteron w gruczołach łojowych skóry w wyniku przemian enzymatycznych przekształca się w DHT, czyli dihydrotestosteron, który w wiąże się z receptorami w mieszkach włosowych, co prowadzi do ich drastycznego zwężenia. Powoduje to wypadanie włosów i blokadę wzrostu nowych.
Niestety androgenowe wypadanie włosów potrafi bardzo szybko postępować. Choć znacznie rzadziej dotyka ono kobiet niż mężczyzn, to często bywa u nich bardziej dotkliwe. Aby powstrzymać wypadanie włosów i umożliwić porost nowych na miejsce tych utraconych, konieczne jest zablokowanie przekształcanie się testosteronu w DHT w mieszkach włosowych. Dużą skutecznością w tym zakresie wykazują się naturalne preparaty ziołowe.
Sprawdź, jak naturalnie zatrzymać androgenowe wypadanie włosów. Zioła pomocne w androgenowym wypadaniu włosów. Preparaty ziołowe są od dawna z powodzeniem wykorzystywane w formie terapii wspierającej przy wypadaniu włosów typu męskiego.
Do najskuteczniejszych z nich należą:
Spis treści
Wierzbownica drobnokwiatowa Epilobium parviflorum
Jest to bardzo pospolita roślina z rodziny wiesiołkowatych występująca powszechnie w Europie i Azji, również w Polsce. Preparaty hamujące łysienie na bazie wierzbownicy są niezwykle popularne i wykazują dużą skuteczność. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu enzymu powodującego przekształcanie się testosteronu w DHT.
Zażywanie preparatów z wierzbownicy pomoże również zmniejszyć przetłuszczanie się włosów i skóry, zlikwidować łupież tłusty oraz trądzik i wspomoże leczenie problemów z prostatą. Wierzbownicę można stosować nie tylko wewnętrznie w postaci tabletek lub herbatki, ale również w zewnętrznie w formie płukanki do włosów. Regularnie stosowana po umyciu włosów do ostatniego ich płukania, pomoże wyregulować prace gruczołów łojowych, zmniejszyć stany zapalne skóry głowy i sprawi, że włosy będą miękkie, puszyste i świeże na dłużej.
Palma sabałowa, czyli bocznia piłkowana Serenoa repens
Gatunek ten występuję pospolicie w Ameryce Południowej, Europie Południowej oraz Północnej Afryce. Wyciąg z palmy sabałowej wykazuje działanie antyandrogenowe. Hamuje przekształcanie się testosteronu w DHT. Działa on:
– przeciwzapalnie,
– antyalergicznie,
– zmniejsza łojotok,
– hamuje wypadanie włosów,
– poprawia stan cery trądzikowej,
– wspomaga leczenie przerostu gruczołu krokowego,
– korzystnie wpływa na działanie układu hormonalnego.
Już po kilku tygodniach zażywania preparatów z boczni piłkowanej widać zdecydowane zmniejszenie liczby wypadających włosów, a po kilku miesiącach czupryna ulega wyraźnemu zagęszczeniu.
Zielona herbata
Zielona herbata jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych preparatów obniżających poziom DHT w organizmie. Ponadto jest niedroga, łatwo dostępna i do jej stosowania nie ma żadnych przeciwwskazań.
Warto więc włączyć filiżankę zielonej herbaty do swojego codziennego jadłospisu. Jeśli nie lubimy jej smaku, możemy zaopatrzyć się w kapsułki z wyciągiem z zielonej herbaty.
Napar z zielonej herbaty warto również stosować bezpośrednio na skórę głowy i włosy. Zmniejszy ona łojotok, złagodzi stany zapalne, zredukuje swędzenie i złagodzi podrażnienia skóry. Pamiętajmy, że naturalne ziołowe preparaty na wypadanie włosów są bardzo skuteczne, ale pod warunkiem, że stosujemy je regularnie przez dłuższy czas. Bądźmy więc cierpliwi i stosujemy je przez co najmniej kilka tygodni, a najlepiej przez kilka miesięcy, a efekty pozytywnie nas zaskoczą.
Bibliografia
Wawer Iwona, Zawadzka Renata, Flirt herbaty z medycyną, Wyd. BIO ACTIVE, Warszawa 2004, ISBN 83-920490-0-4.
Lewkowicz- Mosiej Teresa, Leksykon roślin leczniczych, Wyd. Świat Książki, Warszawa 2003, ISBN 8373116443.
Trąba Czesława, Rogut Krzysztof, Wolański Paweł, Rośliny dziko występujące i ich zastosowanie. Przewodnik po wybranych gatunkach. Wyd. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i promocji Podkarpacia „PRO CARPATHIA”, Rzeszów 2012, ISBN 978-83-61577-26-3.