Włosy Afro

Włosy Afroamerykanów, to dla nich wielki kłopot

Patrząc na włosy napotykanych ludzi często im zazdrościmy, gdy widzimy jakie są zdrowe, lśniące i gęste. Lecz niekiedy zdarza się i tak, że współczujemy ludziom z powodu ich fryzury i za nic nie chcielibyśmy mieć takich włosów. I tu przykładem mogą być głównie włosy Afroamerykanów.

Kiedy zaczynają rosnąć nam włosy?

Włosy u ludzi zaczynają rosnąć już w życiu płodowy, gdy płód ma około dwóch miesięcy. Cykl rośnięcia włosów jest uwarunkowany genetycznie i jest indywidualny dla każdego mieszka włosowego. Każdy człowiek wytwarza włosy o indywidualnych cechach posiadających własne tempo rośnięcia, wielkość i kształt włosów.

Ludzie żyjący na ziemi są zróżnicowani rasowo i dlatego włosy ludzkie również są zróżnicowane i dlatego wyróżnia się kilka etnicznych rodzajów włókien, z których zbudowane są włosy u człowieka.

Różne włosy – piękny świat

I tak na przykład włosy u rasy białej mogą być gładkie, faliste lub spiralne. Natomiast włosy Azjatów są grubsze i mocniejsze od włosów rasy białej i od rasy Afroamerykanów. Ponadto włosy Azjatów są niemalże zawsze ciemne i gładkie. A włosy Afroamerykanów są silnie skręcone, spiralne lub kędzierzawe. Włókna włosów Afroamerykanów zawierają mniej substancji białkowych zawierających siarkę. Za to produkują one dużo substancji tłuszczowych. Wygląd włosów ludności murzyńskiej jest ściśle związany z warunkami klimatycznymi. Włosy razy czarnej przystosowane są do klimatu tropikalnego, gdzie nieustannie panują wysokie temperatury i jest ogromne nasłonecznienie.

Fale loki i koki u Afroamerykanów

Wiele osób zazdrości Afroamerykanom kręconych włosów. A przedstawiciele rasy czarnej chętnie zamieniliby się na swoje włosy i zazdroszczą rasie białej i rasie żółtej prostych włosów, bo te ich mocno skręcone są bardzo kłopotliwe. Posiadając skręcone włosy Afroamerykanie muszą każdego dnia zmagać się z wieloma przeciwnościami, jak na przykład unikaniem wilgoci. Wilgoć sprawia, że włosy ich znacznie zwiększają swoją objętość i czupryna staje się ogromna i na dodatek staje się sfilcowana.

Jak w takiej sytuacji rozczesać takie włosy? Czesanie jest nie lada wyzwaniem. Dlatego osoby rasy Afroamerykańskiej nawet podczas kąpieli w łazience stosują czepki ochraniające włosy, aby uniknąć problemu puchnięcia włosów. To samo dotyczy kąpieli w wodzie morskiej i każdej innej wodzie. Podobna sytuacja spotyka ich włosy na siłowni, gdzie niemożliwe jest uniknięcie potu i dodatkowego skręcanie się włosów przy ich nasadzie. A przecież pozostaje jeszcze deszczowa pogoda, która sprawia, że łatwo o zamoknięcie i wilgoć.

Jak dbają o włosy afroamerykanie?

Wszystko razem bardzo utrudnia dbałość o fryzurę u Afroamerykanów. Na wszystko trzeba uważać i ponadto niełatwe są zabiegi higieniczne na tak gęstych i skręconych włosach. Dbałość o włosy u rasy czarnej pochłania wiele czasu i każdego dnia walka zaczyna się od nowa. Tak ogromna i skręcona fryzura prowadzi do codziennej irytacji, meczy, a nawet doprowadzić może do rezygnacji z pielęgnacji uporczywie skręcających się i wciąż gęstniejących włosów, które samoistnie tworzą pewien rodzaj dredów.

Osoby posiadające takie włosy, a zwłaszcza kobiety chętnie zamieniłyby swoje włosy na rzadsze i proste. I choć jest taka możliwość, lecz nie dla każdej afrykańskiej kobiety. Bo przeciętna afrykańska kobieta nie ma czasu na codzienne kilkugodzinne układanie włosów, jak i nie ma możliwości zakupu odpowiednich szamponów, płukanek, maseczek i odżywek dla tego rodzaju włosów oraz sprzętu do prostowania włosów. Bo posiadanie prostownicy do włosów, to dla nich niewyobrażalny luksus, na który większości kobiet afrykańskich nie stać.

Podobne wpisy