Fazy wzrostu włosa i jego skład

Myśląc o włosach, prawdopodobnie przede wszystkim wyobrażamy sobie włosy na głowie. Ale włosy znajdują się niemal na każdym centymetrze kwadratowym naszej skóry. Miejsca bez włosów to tylko usta, wewnętrzna część dłoni i podeszwy stóp.

Należy wiedzieć, że niektóre włosy na ciele są dobrze widoczne, na przykład brwi i włosy na głowie, rękach i nogach. Inne włosy, na przykład na policzkach, są niemal niewidoczne.

W zależności od lokalizacji, włosy spełniają różne funkcje. To, czy rosną na głowie, rękach lub kostkach, nie ma znaczenia – wszystkie wzrastają w taki sam sposób. Rozpoczynają się od korzeni, czyli miejsca pod skórką, gdzie komórki zbijają się i tworzą keratynę (białko, z którego składa się włos). Korzeń znajduje się wewnątrz mieszka, czyli niewielkiej rurki w skórze.

Fazy wzrostu włosa

Wzrostu włosa jest cykliczny i składa się z trzech faz:

  • Faza anagenowa – najbardziej aktywny wzrost mieszka włosowego. Trwa kilka lat.
  • Faza katagenowa – faza przejściowa pomiędzy wzrostem, a ustaniem aktywności. W ciągu kilku tygodni wzrost włosa zwalnia, a mieszek włosa kurczy się. Korzeń włosa jest wydłużony, bowiem wypycha go mieszek włosowy.
  • Faza telogenowa – jest to etap odpoczynku mieszka włosowego. W ciągu kilku miesięcy wzrost włosa ustaje, a stary włos odczepia się od mieszka. Nowy włos rozpoczyna fazę wzrostu, wypychając stary włos na zewnątrz.

Wzrost włosa rozpoczyna się w mieszku włosowym. Kiedy trzon włosa nie wykazuje aktywności biochemicznej, uznaje się go za martwy. Cebulka u podstaw korzenia włosa zawiera komórki wytwarzające trzon włosa, a mięsień przywłosowy sprawia, że włosy „stają dęba”.

Struktura włosa

Co możemy powiedzieć o strukturze włosa? Należy wiedzieć, że mieszek utrzymuje włos w skórze. U podstawy mieszka znajduje się brodawka, która posiada maleńkie naczynia krwionośne. Żywa część brodawki to cebulki włosowe. Naczynia krwionośne odżywiają komórki w cebulkach włosowych i dostarczają hormony, które zmieniają tempo wzrostu i strukturę włosów na różnych etapach życia. Komórki w cebulkach dzielą się co 23-72 godziny, szybciej niż jakiekolwiek inne komórki ciała.

Od czego zależy wygląd włosów?

Warto wiedzieć, że o wyglądzie włosów decydują mieszki włosowe. Niektóre warunkują wzrost włosów kręconych, a inne prostych. Mieszki decydują również i tym, czy włosy są grube i gęste, czy też rzadkie i cienkie. Trzeba wiedzieć, że włos jest mocniejszy niż miedziany przewód o tej samej średnicy. Każdy włos może utrzymać około 100 g obciążenia. Na głowie mamy około 50 tysięcy włosów. Dlatego włosy na głowie są w stanie utrzymać ciężar równy wadze dwóch słoni. Nowy włos zaczyna rosnąć natychmiast po tym, gdy stary wypadnie z mieszka włosowego.

Od czego zależy kolor włosów?

Należy wiedzieć, że barwa zależy od melaniny, czyli substancji nadającej kolor włosom i skórze. Im jaśniejsze włosy, tym mniej melaniny. Osoba z brązowymi lub czarnymi włosami ma więcej tego pigmentu niż rudzielec lub blondyn. Starsze osoby tracą melaninę wraz z wiekiem, dlatego ich włosy stają się siwe lub białe.

Z czego zbudowane są włosy?

Każdy włos zbudowany jest z rdzenia, kory i oskórka. Rdzeń to obszar wewnętrzny i niejednorodny. Kora, jednorodna i zorganizowana, zapewnia wytrzymałość mechaniczną i pomaga wchłaniać wodę. Zawiera również melaninę, która określa barwę włosów w zależności od jej ilości, rozmieszczenia i rodzaju ziarnistości. Kształt mieszka włosowego decyduje o tym, czy włosy są proste, czy też pofalowane. U osób z prostymi włosami ich włókna są okrągłe, natomiast u osób z kręconymi lub pofalowanymi włosami ich włókna są owalne lub mają inny kształt.

Z czego składają się włosy?

Włos składa się z:

  • 51% węgla,
  • 21% tlenu,
  • 17% azotu,
  • 6% wodoru,
  • 5% siarki.

Należy też wiedzieć, że mamy dwa typy włosów. Pierwszy z nich jest bardzo cienki, bezbarwny i znajduje się na przykład na twarzy. Nazywamy go włosem pierwotnym.

Włosy pierwotne rosną na całym ciele oprócz ust, wewnętrznych części dłoni i podeszwy stóp. Drugim rodzajem jest włos dojrzały, który jest długi, gruby, ciemniejszy i dużo bardziej widoczny niż włos pierwotny. Włosy dojrzałe rosną na głowie, brwiach, pod pachami, w obszarze genitaliów oraz na innych częściach ciała.

Ciekawostki o włosach

  • na głowie w danej chwili rośnie około 90% włosów. Pozostałe odpoczywają, czekając na swoją kolej.
  • włosy na głowie także są potrzebne. Pomagają bowiem ogrzać głowę i zapewniają amortyzację czaszki.
  • włos, który wypadł, z reguły odrasta. Może się tak dziać do 20 razy w ciągu całego życia człowieka.
  • łysienie jest widoczne dopiero wówczas, kiedy stracimy ponad 50% włosów na głowie.
  • średnia liczba włosów zależy od ich barwy. Najmniej włosów mają osoby rude.
  • włosy rosną szybciej w ciepłym klimacie. Jeśli mieszkamy w ciepłym kraju, nasze włosy będą rosły o wiele szybciej niż w kraju z niższymi temperaturami.
  • najczęściej występującym kolorem włosów jest czarny, a kolor rudy występuje najrzadziej.
  • każdy włos posiada własny mięsień, nerw i dopływ krwi.
  • włos to najczęściej spotkany dowód kryminalistyczny.
  • elastyczność włosów u Azjatów jest dużo większa niż u reszty populacji. Ich włosy rosną również dużo szybciej.
  • włosy rosną w tempie około 1,3 cm miesięcznie.

Similar Posts