Jak przygotować włosy do farbowania henną?
Pierwsze farbowanie włosów henną nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Najczęściej uzyskanie innego koloru niż się spodziewaliśmy, wynika z błędów w farbowaniu lub przygotowaniu włosów do farbowania. Koloryzacja henną nie jest trudna, jednak różni się nieco od tej wykonywanej chemiczną farbą do włosów. Inne są zasady doboru kolorów i samo nakładanie preparatu.
Spis treści
Hennowanie włosów
Hennowanie włosów to zabieg bardzo korzystny zarówno dla skóry głowy, jak i dla samych kosmyków włosów. Chemiczne farbowanie niszczy strukturę włosów i może powodować ich łamanie się oraz nadmierne wypadanie. Henna nie tylko nic takiego nie spowoduje. Henna znacząco poprawi zdrowie włosów i skóry głowy. Włosy koloryzowane naturalnie stają się grubsze, mocniejsze, bardziej puszyste i niesamowicie lśniące.
Pierwsze farbowanie włosów henną- na co zwrócić uwagę?
Zanim po raz pierwszy nałożymy na włosy hennę, zwróćmy uwagę na aspekty wymienione poniżej.
Rodzaj i struktura włosów
To, jaki odcień uzyskamy po farbowaniu henną, zależy do stanu i struktury naszych włosów. Efekt będzie się różnił w zależności od tego, czy nasze włosy są grube, czy cienkie; normalne, tłuste, czy suche; proste, czy kręcone.
Na to, jak przyjmie kolor, ogromny wpływ ma również stopień zniszczenia włosów. Zdecydowanie różnić się będzie koloryzacją tym samym odcieniem henny na włosach całkowicie zdrowych, które nigdy nie były poddawane chemicznym zabiegom fryzjerskim i na włosach silnie zniszczonych, wysuszonych, po trwałej ondulacji, rozjaśnianiu, czy wieloletnim farbowaniu chemicznym.
Dlatego, tak ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją nakładania henny w zależności od rodzaju włosów. Informację taką znajdziemy na opakowaniu preparatu.
Alergie
Reakcja alergiczna może wystąpić nie tylko po farbowaniu chemiczną farbą do włosów, ale również po użyciu naturalnej henny.
Henna to proszek ziołowy. U osób szczególnie wrażliwych, u których stwierdzono alergię, może ona spowodować wysypkę, pokrzywkę, zaczerwienienie skóry lub inne objawy. Co prawda zdarza się to naprawdę niezwykle rzadko, ale jeśli jesteś alergikiem, nie ryzykuj, tylko przed właściwym farbowaniem wykonaj test uczuleniowy.
Z małej ilości hennowego proszku sporządź papkę i nałóż ją na niewielki fragment skóry za uchem. Pozostaw na kilka godzin, a następnie spłucz dokładnie wodą. Jeżeli po upływie 24 godzin nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, to bez obaw możesz zafarbować henną całe włosy
Włosy wcześniej farbowane chemicznie
Włosy wcześniej farbowanie chemicznie można koloryzować henną. Oczywiście nie przywróci ona od razu zniszczonym kosmykom idealnego wyglądu, ale z pewnością sprawi, że będą bardziej błyszczące i grubsze. W miarę odrastania włosów i obcinania tych po chemicznym farbowaniu, nasza czupryna będzie wyglądać zdecydowanie lepiej.
Pamiętajmy jednak, aby przy koloryzacji henną włosów wcześniej koloryzowanych syntetyczną farbą, dobrze zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle przestrzegać sposobu nakładania preparatu na włosy oraz czasu farbowania. W przypadku ciemniejszych kosmyków nie powinno być większych problemów.
Szczególnie uważać powinnaś przy hennowaniu włosów rozjaśnianych na blond, ponieważ w takim przypadku zdarzają się niestety sytuacje, kiedy powstaje dosyć intensywny niespodziewany kolor przykładowo marchewkowo- pomarańczowy czy zielony.
Najlepiej więc przed nałożeniem henny na całe włosy, zrobić najpierw próbę koloru na ich niewielkiej partii.
W przypadku włosów blond czasami przed koloryzacją henną konieczne jest ich wcześniejsze przyciemnienie farbą chemiczną. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady doświadczonego fryzjera
Dobór odpowiedniego koloru henny do włosów
Jak już wiemy, na efekt farbowania henną może wpłynąć wiele czynników. Zależy to nie tylko od kondycji włosów i ich wcześniejszego koloru, ale również od rodzaju wybranej henny i czasu trzymania jej na włosach.
Hennę nakłada się na kosmyki na czas od zaledwie 30 minut do nawet kilku godzin, jeśli zależy nam na uzyskaniu szczególnie wyrazistego intensywnego odcienia.
Jeśli używamy henny po raz pierwszy lub zmieniliśmy jej producenta albo kolor preparatu, wówczas nie warto ryzykować uzyskania nieodpowiadającego nam efektu kolorystycznego na całych włosach. Wypróbujmy najpierw farbę na kilku kosmykach.
Jeżeli kolor nie będzie nam odpowiadać, możemy zmodyfikować czas trzymania henny na włosach lub wymieszać ze sobą różne kolorystycznie naturalne preparaty na przykład hennę i indygo. Eksperymentujmy na niewielkich obszarach włosów, tak, aby wypracować idealną dla nas metodę.
Jak przygotować włosy do farbowania henną?
Najważniejsze przed rozpoczęciem farbowania henną jest porządne oczyszczenie włosów. Umyjmy się dokładnie szamponem oczyszczającym bez silikonów. To bardzo ważne, ponieważ zalegające na powierzchni włosów resztki produktów do stylizacji, silikony z odżywek i szamponów, czy olej, mogą utrudnić przyjęcie się henny. Jeśli niektóre partie włosów będą kiepsko oczyszczone, to henna przyjmie nierówno. Kolor włosów nie będzie jednolity i może znacznie odbiegać od naszych oczekiwań.
W przypadku, gdy przez dłuższy czas używaliśmy ciężkich silikonowych odżywek i dużej ilości produktów do stylizacji włosów, na kilka dni przed hennowaniem zaleca się wykonanie peelingu włosów i skóry głowy. Najlepiej sprawdzą się naturalne peelingi do włosów na bazie oczyszczającej glinki Rhassoul.
Po umyciu włosów osuszamy je delikatnie ręcznikiem i nakładamy na nie równomiernie hennę. Pamiętajmy, żeby robić to w rękawiczkach jednorazowych, aby uniknąć zafarbowania skóry dłoni.
Po upływie wyznaczonego czasu farbowania hennę spłukujemy ciepłą wodą. Nie myjemy już włosów szamponem. Preparat będzie się utleniał na włosach jeszcze do 48 godzin, dlatego dopiero po tym czasie zobaczymy ostateczny efekt koloryzacji.
Henna służy do trwałej koloryzacji włosów. Choć oczywiście z czasem kolor będzie się nieco wypłukiwać, to z pewnością nie zmyje się całkowicie. Dlatego dobrze przygotujmy włosy do farbowania i poświęćmy trochę czasu na dobór odpowiedniego koloru. Jeśli obawiamy się samodzielnego stosowania henny, wykonajmy pierwsze farbowanie w zakładzie fryzjerskim i poprośmy kolorystę o rady dotyczące samodzielnego stosowania preparatów koloryzujących na bazie henny.