Domowa Regeneracja Włosów
Zdrowe włosy to marzenie każdej dziewczyny, kobiety i niejednego mężczyzny. Niestety, włosy najbardziej popularne w słowiańskiej puli genetycznej są znacznie słabsze niż na przykład włosy azjatyckie czy afrykańskie. Nawet bez niszczących włosy zabiegów takich jak farbowanie włosów, prostowanie włosów, a nawet zwykłe suszenie suszarką, mają większą skłonność do łamania się, rozdwajania, wypadania, tracenia koloru, sprężystości czy gładkości. Można jednak znaleźć na to radę.
Spis treści
Dbanie o włosy do proces
Zacznijmy od tego, że żadna kuracja nie działa po jednorazowym zastosowaniu. Dbanie o włosy to proces, który należy powtarzać tak długo, jak długo chcemy mieć zdrowe włosy. Czyli prawdopodobnie już zawsze. Chodzi więc o to, by wybrać taki sposób, który przysparzał będzie jak najmniej kłopotów.
Zacząć należy od tego, że włosy należy regularnie myć, używając szamponu i odżywki, a później dokładnie rozczesać. Jeśli pomimo użycia odżywki twoja szczotka nadal łamie i wyrywa włosy, to prawdopodobnie wina tkwi w szczotce. Wymień ją na lepszy model. Oczywiście długie włosy należy rozczesywać zaczynając od końcówek i stopniowo zbliżać się do nasady włosa. Ale to podstawa, o której każdy pamięta. Teraz czas na dodatkowe zabiegi.
Domowe kuracje dla włosów
Najprostszą kuracją jest wcieranie we włosy maseczki z piany jajecznej. Takiej najzwyklejszej – ubitej trzepaczką. Po 20 minutach można ją spłukać ciepłą wodą i to wszystko. To wzmocni włosy, a prostota tego zabiegu sprawia, że nie jest on zbyt kłopotliwy w regularnym stosowaniu. Niestety, nie pomoże na już rozdwojone końcówki, które najlepiej jest po prostu odciąć.
Nieco bardziej pracochłonne kuracje, to:
- nacieranie skóry głowy odżywką z soku z czarnej rzepy, stosowanie maski z kefiru (z niewielkim dodatkiem oliwki), która wzmaga porost włosów,
- mikstura awokado z jajkiem (wymieszaną pastę nakładamy na włosy na około 20 minut)
- stosowanie maseczki piwnej (piwo wymieszane z surowym jajem nakładany na włosy i zostawiamy na kwadrans). Wszystkie te sposoby mają na celu dostarczenie włosom dawki substancji odżywczych.
Wszelkie preparaty zawierające tłuste olejki stosować należy na całej długości włosa z wyjątkiem miejsca przy samej skórze. Tej nie powinno się natłuszczać. Same włosy olejujemy na godzinę przed ich myciem.
Domowe płukanki i napary dla włosów
Dobrze jest co jakiś czas zafundować włosom mycie w naparach ziołowych i domowych płukankach.
Możemy użyć
- pokrzywy (myjemy włosy naparem, a następnie tym samym naparem, ale zakwaszonym odrobiną cytryny),
- łopianu (wywarem z korzeni tej rośliny nacieramy skórę głowy, by pozbyć się łupieżu),
- skrzypu (picie herbatki ze skrzypu wzmacnia włosy od wewnątrz).
Absolutną podstawą jest natomiast picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Pomaga to nawodnić organizm, a zatem sprzyja także nawilżeniu włosów.
Daj włosom odpocząć
Jeśli zauważysz, że włosy są zniszczone i chcesz wdrożyć którąś z terapii w celach ratunkowych (a nie zapobiegawczych), ogranicz w tym okresie stosowanie suszarki, prostownicy, lokówki itp. Nie przegrzewaj włosów. Nie trzyj ich także ręcznikiem po myciu, ale delikatnie wytrzyj i zostaw do samoczynnego wyschnięcia.
Piękne włosy to nie tylko atrybut bogaczy, którzy mają czas na kosztowne zabiegi. Można o nie zadbać samemu. Wystarczy odrobina chęci i dużo systematyczności. Powodzenia.