Problem wypadania włosów i łysienia u kobiet
Badania wykazują, że każdy z nas codziennie traci ok. 100 włosów. Część z tej liczby obumiera w sposób naturalny, inne wypadają a raczej wyrywamy je sobie podczas czesania. Ponieważ w miejsce utraconych włosów szybko pojawiają się nowe, nie mamy powodu do zmartwienia. Gorzej, gdy po porannym czesaniu znajdujemy włosy w umywalce, na ręczniku czy poduszce, gdy wypadają garściami. To moment, gdy koniecznie należy udać się do dermatologa, żadne odżywki, szampony czy serum nie poradzą sobie z tak poważną ubytkiem.
Spis treści
Problem łysienia kobiet
Problem łysienia dotyczy również kobiet. I zważywszy na kanon kobiecej urody tym bardziej jest on dotkliwy. 20% pacjentów dermatologów leczących problem łysienia to kobiety. Za wypadanie włosów u kobiet najczęściej odpowiedzialne są hormony. Spadek estrogenów jest naturalnym zjawiskiem u kobiet po ciąży czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, ale też w okresie menopauzy lub po jej zakończeniu. Równie niekorzystny wpływ wywołują zaburzenia tarczycy i to zarówno nadczynność jak i niedoczynność. Wypadanie włosów może być także spowodowane obniżonym poziomem żelaza.
Stres – przyczyna, którą łatwo zlekceważyć
Częstą przyczyną łysienia u kobiet jest silny stres. Łatwo go zlekceważyć jako powód łysienia, ponieważ trudno nam uwierzyć, że poziom stresu może w taki sposób zaingerować w nasz organizm. Tego rodzaju symptom nosi nazwę łysienia telogenowego, to proces tymczasowy i odwracalny. Po ustąpieniu bodźców wywołujących stres włosy w naturalny sposób odrosną i wzmocnią się, chociaż mogą nabrać odmiennej niż wcześniej struktury.
Stresem dla organizmu będzie też przebyta ciężka choroba czy operacja, które również mogą być przyczyną telogenowego wypadania włosów. Łysienie u kobiet mogą spowodować również leki, choćby antybiotyki. Najtrudniej jest zdiagnozować androgenowe wypadanie włosów typu kobiecego.
Inne przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Włosy u kobiet wypadają również za sprawą zakażenia grzybicą lub genów. Infekcja grzybicza wywołuje łojotok lub łupież tłusty. Nadmierna produkcja łoju i łupież tłusty powodują, że do skóry głowy przyklejają się gęste, żółte łuski, gdy ulegają oderwaniu, wraz z nimi wypadają włosy posklejane łuską.
Jeżeli jedno z rodziców było dotknięte długotrwałym procesem łysienia, istnieje duże prawdopodobieństwo dziedziczenia, również przez kobietę. Wypadaniu włosów sprzyjają także czynności stylizacji włosów, amoniak, gorące lokówka czy prostownica, nadmiar kosmetyków do włosów, które wpływają na osłabienie cebulek i w konsekwencji mogą spowodować nieodwracalne łysienie.
Łysienie plackowate oraz łysienie androgenowe u kobiet
Nadmierne wypadanie włosów, czyli takie gdzie nasze włosy wyraźnie się przerzedzają a na skórze głowy pojawiają się miejsca całkowicie pozbawione owłosienia. Mogą też pojawiać się zakola u dziewczyn. Zjawisko nadmiernego wypadania włosów to skutek łysienia plackowatego lub łysienia androgenowego kobiet.
Łysienie kojarzy nam się zwykle z dojrzałym wiekiem, tymczasem utrata włosów, przerzedzenie włosów i łysienie plackowate dotyczy w równym stopniu osób młodych, nawet 60% pacjentów leczących tę chorobę nie przekroczyło 30 r.ż. Przyczyną choroby jest długotrwały stan zapalny skóry powodujący uszkodzenie mieszków włosowych. Jak dotąd łysienie plackowate jest stosunkowo słabo rozpoznane, podejrzewa się, że choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne. U wielu osób w przebiegu choroby dochodzi nawet do całkowitej utraty włosów.
Równie trudne w leczeniu jest łysienie androgenowe typu żeńskiego. Przyczyną choroby niszczącej mieszki włosowe głowy jest działanie męskich hormonów, które u kobiet pojawiają się w nadmiarze na skutek nadczynności kory nadnerczy, nowotworów nadnerczy, zespołu policystycznych jajników oraz nowotworów jajników.
Leczenie wypadających włosów u kobiet
Najważniejszym elementem terapii łysienia wywołanego chorobą u kobiet jest zdiagnozowanie przyczyny stanu chorobowego. Jeżeli bezpośrednią przyczyną łysienia są zaburzenia hormonalne lub ubytek minerałów w organizmie, terapia polega na dostarczeniu mu brakujących substancji i ustabilizowaniu systemu wydzielania hormonów.
Jeżeli wypadanie włosów następuje na skutek choroby, leczenie jest trudne i długotrwałe, nie gwarantujące powodzenia terapii. Czasem jedynym wyjściem jest przeszczep włosów. Dlatego każdy z nas i każda z nas, po zauważeniu nadmiernej ilości włosów na szczotce czy w kranie powinna jak najszybciej zgłosić się do dermatologa lub endokrynologa.