Czynniki nasilające łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to specyficzny rodzaj łysienia. Chorzy chcieliby zwalczyć przyczynę choroby, a przynajmniej zatrzymać jej rozwój. Jakie czynniki nasilają i negatywnie działają na łysienie androgenowe?

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe dotyczy w szczególności mężczyzn (łysienie typu męskiego), chociaż czasami dotyka też kobiety. Łysienie androgenowe u kobiet określane jest łysieniem żeńskim. Problem wypadania włosów spowodowany jest nadwrażliwością na androgeny (męskie hormony), a szczególnie na dihydrotestosteron (DHT), który negatywnie oddziałuje na mieszki włosowe, osłabiając włosy i powodując ich wypadanie. Życie włosa składa się z trzech faz. Są nimi: anagen, katagen oraz telogen. Pierwszy etap sprowadza się do wzrostu włosa, drugi jego przemieszczanie się ku górze, trzeci oznacza jego wypadanie. Inaczej wygląda sytuacja u osoby cierpiącej na łysienie androgenowe. Ostatnia faza, czyli faza wypadania, trwa dłużej, w efekcie czego duża część włosów znajduje się na tym etapie.

Łysienie androgenowe u mężczyzn często atakuje między 20 a 30 rokiem życia i zaczyna się od skroni i czoła, postępując w kierunku czubka głowy. U kobiet natomiast łysienie występuje najczęściej po 30 roku życia i zaczyna się od przerzedzającego się przedziałku. Włosy zaczynają wypadać równomiernie, powodując ubywającą gęstość całej fryzury.

Czynniki nasilające

Istnieją pewne czynniki, które mogą wywołać łysienie androgenowe i je nasilić. Warto je poznać, by zrozumieć tę chorobę i wdrożyć skuteczne leczenie, skierowane na zwalczenie przyczyny. Czynniki te w pewnym stopniu różnią się, jeśli chodzi o płeć, wiek czy tryb życia.

Zaburzenia hormonalne

Najważniejszym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe są zaburzenia hormonalne. Najczęściej ma to potwierdzenie u kobiet, u których nadmiar męskich hormonów, zwany hiperandrogenizmem, objawia się właśnie wzmożonym wypadaniem włosów ze skóry głowy. Hiperandrogenizm nierzadko spowodowany jest takimi chorobami, jak zespół policystycznych jajników, nowotwory jajników czy wrodzony przerost nadnerczy. U wielu kobiet utrata włosów występuje w parze z nasilonym łojotokiem, który może wywołać trądzik oraz nadmiernym owłosieniem na ciele. Hiperandrogenizm może być ten wywołany przyjmowaniem niektórych leków hormonalnych, w tym środków antykoncepcyjnych. Na wypadanie związane z zaburzeniami hormonalnymi skarżą się też kobiety w ciąży, karmiące a także kobiety w wieku menopauzalnym.

Jeśli chodzi o mężczyzn, łysienie ma również związek z hormonami. Mężczyźni charakteryzują się zapisaną w genach większą wrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron.

Tryb życia

Na łysienie znaczący wpływ ma też niezdrowy tryb życia, nawyki i stres. Nałogi, takie jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy przyjmowanie innych używek mają niezwykle niekorzystny wpływ na wzrost włosów. Mężczyźni uprawiający sport, którzy przyjmują suplementy mające zwiększyć masę mięśniową często borykają się z problemem łysienia androgenowego.

Innym negatywnym czynnikiem jest stres, szczególnie długotrwały, a także nagły, np. w postaci przebytej traumy. Życie w ciągłym napięciu, strachu i niepewności skutkuje zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami wchłaniania oraz nieprawidłowościami zachodzącymi w układzie immunologicznym, a czynniki te mogą wywołać łysienie androgenowe. Ponadto przy występującym już łysieniu, stres pogłębia schorzenie.

Innym, mniej oczywistym czynnikiem nasilającym łysienie androgenowe są nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne, np. zbyt agresywna i zbyt częsta stylizacja włosów oraz noszenie ciasno związanych włosów. Zbyt duże napięcie mięśni skóry głowy może pogłębiać problem łysienia, a problem ten dotyczy szczególnie kobiet.

Inne czynniki

Są pewne choroby, które mogą nasilać androgenowe wypadanie włosów. Mowa tu chociażby o chorobie niedokrwiennej serca, które przyczynia się do wystąpienia tego typu łysienia szczególnie u osób po 30 roku życia. Innymi mającymi znaczenie czynnikami są otyłość i cukrzyca. Często jednak przyczyny łysienia androgenowego nie są do końca znane, ani nie do końca wiadomo, co nasila ten typ łysienia. Niezależnie od tego, warto zadbać o zdrowy tryb życia a także skonsultować się z lekarzem.

Podobne wpisy