Przyczyna powstawania łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry

Obecnie uznaje się, że za powstawanie łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry jest odpowiedzialny grzyb drożdżopodobny Pityrosporum ovale. W leczeniu uwzględnia się więc działanie przeciwgrzybiczne. Niektórzy znawcy tematu, uwzględniający hipotezę czynnego udziału w procesie łysienia androgenowego gruczołów łojowych, sugerują, że łysienie powodują nie tylko czynniki genetyczne, ale duży wpływ ma również dieta.
Dieta wielokaloryczna, bogatotłuszczowa może wpływać na powiększenie gruczołów łojotokowych i przyczynić się do łysienia męskiego. Świadczyć mają o tym obserwacje Japończyków, którzy po II wojnie światowej zmienili swoją dietę. 

Wraz ze wzrostem ilości tłuszczu pochodzenia zwierzęcego zauważono u nich wzrost częstości występowania łysienia typu męskiego.
Warto więc uwzględnić dietę zawierającą mniej tłuszczów zwierzęcych, natomiast więcej warzyw i owoców. Postępowanie mające na celu eliminację dodatkowych czynników odgrywających rolę w nasileniu procesów łysienia androgenowego jest bardzo ważne. Zacząć należy od odpowiedniego doboru preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Powiększone gruczoły łojowe wykazują wzmożoną aktywność, w związku z czym na powierzchni skóry znajduje się zwiększona ilość łoju, najczęściej wraz z towarzyszącymi nawarstwionymi łuskami łupieżu. Nadmiar ten powinien być usunięty przy pomocy takich szamponów, które byłyby zarazem łagodne, nie powodując podrażnień, wskazywały ponadto aktywność przeciwko Pityrosporum ovale. Podczas mycia głowy czy stosowania specjalnych wcierek należy pamiętać, jak ważny jest delikatny masaż skóry głowy, wpływający stymulująco na naczynia krwionośne odżywiające skórę i jej przydatki.

Podobne wpisy