Wrastanie włosów po depilacji

Za problemem wrastających włosków może stać wiele różnych przyczyn, jednak na skórze zawsze objawiają się one zawsze w podobny sposób – są to małe czarne kropeczki, które z czasem przybierają formę czerwonych, ropnych, bolesnych krostek, mogących przerodzić się w przebarwienia i blizny. Co doprowadza do takiego stanu rzeczy? Jak mu zapobiegać i jak walczyć z obecnymi już wrośniętymi włoskami?

Przyczyny wrastania włosów po depilacji

Wrastający włos to nic innego, jak osłabiony, cienki i miękki włos, który nie jest w stanie przebić się przez warstwę naskórka, przez co zwija się i pozostaje pod skórą, doprowadzając do zapalenia mieszka włosowego, a także powstawania nieestetycznych, swędzących i bolesnych czerwonych krostek, wypełnionych ropą. Wbrew pozorom wrastające włoski na nogach nie dotyczą jedynie osób, które osłabiają je poprzez korzystanie z depilatora czy plastrów z woskiem. Nierzadko zdarza się bowiem, że wrośnięty włos wrasta również po depilacji tradycyjną maszynką do golenia, zwłaszcza w okolicach bikini. Zaistnieniu takiej sytuacji sprzyja nie tylko wyrywanie owłosienia z cebulką, ale również brak odpowiedniego złuszczania i nawilżania naskórka, a także korzystanie z zapychających skórę kosmetyków oraz niehigienicznych, zbyt tępych narzędzi do depilacji. Problem mogą nasilać także hormony lub uwarunkowania genetyczne, dlatego wrastające włoski mogą pojawić się u każdego.

Wrastanie włosków po depilacji – zapobieganie i walka z problemem

Prawda głosząca, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dotyczy również problemu wrastających włosków. Jeśli zadbamy o odpowiedni sposób depilacji, a także właściwą pielęgnację skóry, nie powinniśmy mieć żadnych objawów w postaci podrażnień czy czerwonych krostek. Zauważając u siebie tendencję do wrastania włosków, warto zrezygnować z depilacji woskiem lub depilatorem na rzecz tradycyjnej maszynki. Bardzo ważne jest wtedy używanie jej zgodnie z przeznaczeniem, czyli wyłącznie jeden raz, a w przypadku produktów wielorazowych – regularne odkażanie. Należy dbać również o optymalne nawilżanie skóry, najlepiej lekkimi kremami i balsamami, które jej nie przeciążą. Jeżeli natomiast pragniemy zapewnić sobie efekt gładkiej skóry na dłużej, możemy dalej wyrywać owłosienie wraz z cebulką, jednak wtedy nasza codzienna pielęgnacja musi być szczególnie staranna.

Regularne peelingi

Depilacja polegająca na usunięciu włosków z cebulkami wymaga zadbania o wyjątkową miękkość skóry. Odpowiednio złuszczony i nawilżony naskórek, nie będzie bowiem stanowił dużej przeszkody dla osłabionych włosków, co zapobiegnie ich wrastaniu. W tym celu można sięgnąć zarówno po gruboziarnisty lub drobnoziarnisty peeling, jak i rękawicę złuszczającą. Masowanie nimi ciała pozwoli nie tylko pozbyć się zrogowaciałego naskórka, ale także pobudzić krążenie, co dodatkowo poprawi wygląd skóry.

Nawilżanie

Nawilżanie skóry powinno następować zaraz po kąpieli z peelingiem, kiedy jest ona rozgrzana i pobudzona do wchłaniania składników aktywnych, zawartych w kremach i balsamach. Należy pamiętać jednak, że w przypadku leczenia lub zapobiegania wrastającym włoskom, preparaty tego typu nie powinny być zbyt tłuste, ponieważ jedynie pogorszą kondycję skóry, zapychając gruczoły łojowe. Najlepszy kosmetyk do nawilżania to ten o lekkiej konsystencji i dobrej wchłanialności. Szczególnie poleca się w tym celu preparaty z olejkami zmiękczającymi i nawilżającymi, a także te z substancjami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Kremy specjalistyczne

Jeśli mamy świadomość, że nasz naskórek ma tendencję do nadmiernego rogowacenia lub problem wrastających włosków jest już nasilony, warto zadbać o skórę intensywnie zmiękczającymi kremami, zawierającymi takie substancje jak mocznik, ekstrakt z krwawnika czy olej z oliwki europejskiej. Na rynku dostępne są także preparaty o właściwościach złuszczających (z kwasami), a także kremy opóźniające wzrost włosa, dlatego walcząc z wrastającymi włoskami, powinniśmy sięgać po każde z nich.

Wrastające włoski to problem, który dotyczy wielu osób. Można jednak pozbyć się go systematyczną i skrupulatną pielęgnacją skóry, która nie zaszkodzi stosowana również profilaktycznie.

Podobne wpisy